Незабаром розпочнуться зимові свята, а отже невід’ємним, традиційним атрибутом є саме ялинка. У цей період багато громадян будуть намагатися роздобути це дерево незаконним шляхом.
Відповідно до вимог Лісового кодексу України, Законів України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природнього середовища», Про природньо-заповідний фонд України», «Про червону книгу України», рішення виконкому Солотвинської селищної ради від 15 грудня 2021 року № 175 «Про охорону хвойних дерев від незаконного вирубування в передноворічний період 2022 року» повідомляємо жителів громади про посилення охорони хвойних насаджень від незаконних рубок та безумовне дотримання вимог законодавства. Нагадуємо про застосування штрафних санкцій до лісопорушників за незаконне вирубування хвойних насаджень в новорічний період.
Так, розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи в межах населеного пункту) та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема:
а) відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:
діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди
до 10 см 498,47 грн
10,1-14 см 878,25 грн
14,1-18 см 2254,97 грн
б) розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541) складає:
діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди
степова зона інші зони
до 10 см 279 грн 246 грн
10,1-14 см 480 грн 429 грн
14,1-18 см 1221 грн 1122 грн
в) розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559) складає:
діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди
До 10 см 1152 грн
10,1-14 см 1500 грн
14,1-18 см 1852 грн
ІІ. Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510-1020 грн), а посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн).
ІІІ. Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів (25500-34000 грн) доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
Звертаємося до всіх громадян з проханням активно допомагати в охороні шпилькових молодняків від самовільної заготівлі новорічних ялинок. Подбаймо про те щоб залишити майбутнім поколінням не зруби і непотрібні зарослі, а повноцінні насадження, які будуть радувати серця майбутніх поколінь сотні років.
Зрештою, завжди можна знайти альтернативу — замінити живу новорічну ялинку на композицію з гілок ялини, а у власному домі поставити штучнне новорічне дерево. Найбільш цікавим і у всіх сенсах вдалим варіантом є оформлення житла ялиновими гілками. Гілки залишаються живими, також виділяють аромат, але при цьому не страждає ціле дерево. До того ж віток можна придбати дуже багато і рясно прикрасити ними приміщення. Такий варіант оформлення має також багато можливостей проявити наші з вами креативні здібності.