Меню

Головне управління Держспоживслужби в Івано-Франківській області інформує

Осінній догляд за плодовими деревами – викорінююче обприскування

У жовтні-листопаді, в залежності від погоди починає період активного листопаду. Роботи в саду багато. Потрібно зробити обрізку, провести підгортання рослин, укрити теплолюбні рослини на зиму, зібрати листя з газонів, вичистити пристовбурні круги. Зібрати всі підгнилі й зіпсовані плоди. У рослинних рештках, тріщинах кори, у верхньому шарі ґрунту – зимують шкідники і патогенні мікроорганізми. Щоб сад був здоровим – використовують спеціальний вид обробки саду, так зване – викорінююче обприскування. Звучить трохи екстремально? Не бійтеся. Це означає – ефективне очищення саду від хвороб і шкідників. І в наступному сезоні ви будете більше стурбовані збором і збереженням врожаю, ніж спробою врятувати його від гнилей та пошкоджень комахами.Потрібно взяти до уваги те,що більшість господарів в саду культивують сучасні інтенсивні сорти плодових дерев , інколи не районовані для нашої кліматичної зони.Ці сорти більш вибагливі , схильні до ураження хворобами та шкідниками.

Викорінююче осіннє обприскування – мета:

  1. Восени при підвищеній вологості й затяжному періоді тепла – патогенна мікрофлора починає активно розмножуватися в саду, швидко поширюється заражаючи дерева і садові рослини.
  2. Полчища шкідників влаштовуються на зимівлю в корі, опалому листі, відкладають яйця, які зимують в рослинних рештках та ґрунті. А навесні натовп шкідників буде підійматися по стовбуру і псувати бруньки, квітки, зав'язь, листя і знищуючи молодий приріст, поширюючи хвороби.
  3. Тому, саме в період після листопаду, коли температури ще плюсові, а все листя вже опало – саме час братися за обприскувач.
  4. Осіння обробка саду для багатьох садівників, у яких стійке упередження до садової хімії – єдиний підхід до обприскувача на рік. Але навіть вони розуміють, що викорінююче обприскування – абсолютно необхідно для саду. Це зручно і абсолютно безпечно.
  5. Викорінююче обприскування – це не тільки профілактика хвороб, а й захист стовбурів та гілок, підживлення рослин елементами, які входять до складу спеціальних препаратів для осінньої обробки.
  6. Осіннє обприскування позбавить сад від парші, чорної плямистості, іржі, кучерявості листя, моноліозу. Нагадаємо, що хворі рослини, без обприскування, при весняному пробудженні – ростуть набагато повільніше, їх ріст та розвиток – пригнічується. А оброблені восени дерева – прокинуться вчасно, будуть добре розвиватися.

Підготовка саду до осіннього викорінюючого обприскування

Викорінююче осіннє обприскування проводять після листопаду, при мінімальних плюсових температурах. Перед цим, рекомендуємо не тільки прибрати листя і залишки плодів з дерев, а й, по можливості, очистити стовбури від бруду, мохів, лишайників. Обприскування проводять в тиху безвітряну погоду. Не забувайте виконувати наші рекомендації, інструкцію до препарату, концентрації розчину. Обов'язково використовуйте засоби індивідуального захисту. Відповідна погода для осіннього обприскування, суха з температурою від + 5°C – може бути в листопаді й навіть грудні, нехай це вас не бентежить. Всі дерева старше 6 років обов'язково потрібно обробляти восени.

Які препарати використовують при пізньоосінньому обприскуванні?

Можна використовувати різні препарати для обробки дерев восени. Розглянемо кожен з них, особливості та переваги.

Це універсальні фунгіциди для осіннього обприскування. Мідний купорос створює на стовбурах та поверхні ґрунту – захисну плівку, яка захистить стовбури та гілки рослин від проникнення в кору комах, знищить тих, які вже влаштувалися на зимівлю. Ті ж препарати позбавлять сад від таких небезпечних хвороб, як моноліоз і коммомікоз – великої проблеми усіх кісточкових. Таке обприскування позбавить сад від більшості гнилій, борошнистої роси, парші та інші захворювань. При приготуванні розчину зверніть увагу, що для осінньої обробки саду беруть 3% розчин, більш концентрований, ніж для весняної (1%). Препарати додатково компенсують дефіцит міді в саду, яка необхідна для здоров'я саду

.

Цей препарат використовують для обприскування тільки пізньої осені після листопаду. Це класика викорінюючого обприскування. Він буде відміним захистом від хвороб яблунь, груш, абрикосів, слив, персиків та ін. При обприскуванні залізний купорос не тільки захищає сад від хвороб і шкідників, але і збагачує мікроелементами. З його допомогою борються з паршею, цитоспорозом, мохами, лишайниками, моноліозом, широким спектром шкідників.

  • Сечовина або Карбамід

Ці добрива з високим вмістом азоту – знайомі всім садівникам. Але при осінньому обприскуванні, концентрований розчин (7%) – позбавить сад від безлічі хвороб і шкідників.

Як робити осіннє обприскування?

При обприскуванні стовбури та скелетні гілки дерев і кущів  рясно змочують розчином препарату, щоб він потрапляв в щілини кори, очищав їх від хвороб і шкідників. Так само густо обробляють землю під кронами, в пристовбурних кругах.

Бережіть ваші плодові дерева і декоративний сад, починаючи з саджанців. Проводьте осінні викорінюючі обприскування, й ваш сад стане в рази здоровішим і врожайнішим.

При всіх роботах потрібно дотримуватись техніки безпеки та вимог законодавства про охорону праці та навколишнього середовища.Пестициди використовувати лише згідно з Переліку…….

 

Державний фітосанітарний інспектор                                                     Медвідь Я.М.

phone-handsetmagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram