Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я»

14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, затверджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ)  у 1991 році. Дата обрана не випадково – 14 листопада день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, котрий відкрив (спільно з Джоном Маклеодом) гормон інсуліну, за що отримав у 1923 році Нобелівську премію з фізіології та медицини.

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжуватися протягом всього життя. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння, надмірне споживання цукру та гіподинамія.

Цукровий діабет настільки швидко поширюється на нашій планеті, що визнаний ВООЗ неінфекційною епідемією. За даними ВООЗ, сьогодні на цукровий діабет хворіють близько 400 мільйонів людей. За поперед­німи підрахунками до 2030 р. у світі ця цифра подвоїться.

Класифікація цукрового діабету

Діабет І типу (інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Найбільш поширений цукровий діабет 2 типу, яким страждають дорослі,  а цукровий діабет 1 типу притаманний для дітей і осіб молодого віку, який супроводжується абсолютним дефіцитом інсуліну, тому потребує постійного  введення інсуліну.

При цукровому діабеті порушуються всі види обміну речовин, уражаються   більшість органів та систем, що веде до розвитку ускладнень, які є основною причиною  ранньої інвалідизації та  смертності.

Клінічні симптоми  цукрового діабету:

постійна спрага, збільшення виведення сечі (або поява енурезу у дітей), постійне відчуття голоду, втрата ваги, підвищена втома, сонливість, запах ацетону у видихуваному повітрі, сухість та свербіж шкіри , погіршення зору.

ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах із підтримання здорового способу життя. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу, вам необхідно:

  • досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
  • бути фізично активним;
  • дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;
  • утримуватись від тютюнокуріння.

Слід пам’ятати, що спровокувати розвиток  цукрового діабету  у  дітей  (зі спадковою  схильністю) можуть фізичні та емоційні стреси, перенесені  вірусні інфекції (кір, вітряна віспа, краснуха, Коксакі та ін.), токсичні речовини.

Профілактика хронічних та гострих ускладнень цукрового діабету - це перш за все підтримування нормального  рівня цукру у крові. Вживання цукру викликає швидке підвищення глюкози в крові, стимулюючи викиди великої кількості інсуліну. Якщо подібні скачки відбуваються досить часто, то клітини втрачають чутливість до інсуліну. Як наслідок, рівень глюкози в крові залишається підвищеним. Надалі гіперглікемія може стати причиною розвитку цукрового діабету другого типу. Тому краще максимально скоротити споживання цукру.

Варто дотримуватись таких простих правил:

  • менше 50 г цукру в раціоні на добу.
  • Режим харчування: снідайте протягом першої години після підйому, не пропускайте обід і вечеряйте за три години до сну. Влаштовуйте собі один-два перекуси.

Дуже важливою є загальнонаціональна освіта українців стосовно проблематики та серйозності цукрового діабету. З цього приводу проводяться різноманітні заходи (школа цукрового діабету для батьків та дітей, страждаючих на цукровий діабет, конференції, лекції, «День Цукрового діабету») для підвищення  рівня освіти з цукрового  діабету.

Важливо не забувати, що це війна, в якій щорічно помирає близько 5 млн людей в усьому світі внаслідок цукрового діабету.

Завжди необхідно пам'ятати, що при найменших симптомах захворювання необхідно звернутися до лікаря !

Тільки своєчасно розпочате лікування може врятувати здоров'я і життя хворому!

 

Завідувач мікробіологічної лабораторії

Богородчанського  відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                        Лілія ЛАПКО

 

phone-handsetmagnifiercrossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram