Меню

Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я

Йодна профілактика у разі радіаційної аварії.

У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка може забруднювати грунт, воду, їжу. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при вживанні забруднених харчових продуктів, води,  вдиханні забрудненого повітря – внутрішнє.

Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіактивні ізотопи йоду («поганий йод».) Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.

Значний ризик для здоров»я має внутрішнє опромінення – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря, споживання забруднених харчових продуктів.

Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу – використовують калію йодид. Такий захід називається йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Допоки немає сповіщення від офіційних органів влади про евакуацію чи йодну профілактику, приймати пігулки «для профілактики» не можна, бо будуть ускладнення у вигляді різних хвороб щитоподібної залози. А коли настане час екстреної йодопрофілактики, вона вже не матиме ефекту. Ефективне прийняття препарату за 6 годин до можливого враження радіоактивним йодом та 8 годин після його враження.Через 14 годин після зараження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується до 50%. Через 24 години йодна профілактика неефективна і навпаки шкодить.

Профілактика калієм йодиду дає результат тільки проти радіоактивного йоду. Інші чинники радіоактивного забруднення, такі як наприклад – стронцій – вливають більше на кісткову систему.

Дози пігулок йодиду калію, які необхідно приймати:

Діти від 1 місяця до трьох років – 32 мг,

Діти 3-12 років – 62,5 мг,

Підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років – 125 мг.

Людям віком понад 40 років – за винятком вагітних жінок, або тих, які продовжують грудне вигодовування – приймати йодид калію не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію – може привести до порушень функції щитоподібної залози, зокрема гіпотиреозу.

Йодид калію продається в аптеці без рецепту. Альтернатив цьому препарату немає – ані спиртова настоянка 5% йоду, ані розчин «Люголя», ані «Йодомарин» чи інші препарати, що містять йод – не замінять ці ліки.

У МОЗ наполягають: скуповувати препарат йодиду калію в аптеках не потрібно. Якщо станеться надзвичайна ситуація , всі жителі України зможуть отримати пігулки у відповідних пунктах видачі. Препаратом для екстреної йодопрофілактики держава забезпечена. Нещодавно Ураїна від ЄС додатково отримала 5,5 мільйона пігулок.

 

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії  Богородчанського

відділу  ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ»

Галина ВАСИЛИК

Йодна профілактика у разі радіаційної аварії.

phone-handsetmagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram