Стомившись від повсякденної роботи, метушні, шуму та проблем, люди прагнуть знайти спокій на лоні природи. Нестерпна спека буквально змушує нас пірнути в звабливу прохолоду водойми, забувши про те, що у воді можуть чекати на нас недружелюбно налаштовані мікроорганізми. Часто люди забувають про заходи безпеки та купаються в непризначених для цього місцях. Та чистий на перший погляд ставок чи озеро, може виявитися розсадником серйозних захворювань. Саме літом найчастіше виникають та розповсюджуються інфекції шлях передачі яких є вода. Купання в відкритих водоймах загрожує інфекційними захворюваннями бо разом з нами там плаває безліч мікроорганізмів. Найбільш поширеними є:
ентеровірусна інфекція;
церкариоз, або «свербіж купальника»,
лептоспіроз
мікоз
Природна вода – практично завжди «жива». Треба лише подивитися на неї в мікроскоп, щоб побачити, скільки мікроорганізмів живе в одній краплі.Вони є майже у всіх поверхневих водах. Це бактерії, віруси, водорості, грибки. Є вони і в підземних водах, хоч і в меншій кількості. Серед всіх цих мікроорганізмів є як абсолютно нешкідливі для людей, так і ті, які здатні викликати захворювання. Деякі навіть відносяться до смертельно небезпечним (через що їх часто називають хвороботворними).
Крім того, розрізняють дуже багато мікроорганізмів, які абсолютно нешкідливі і для людей, і для тварин. І їх наявність в організмі зовсім не означає, що це обов'язково призведе до інфекційного захворювання.
Хоча в деяких випадках нешкідливі мікроорганізми стають небезпечними. Як правило, це відбувається під впливом якихось внутрішніх або зовнішніх факторів. Наприклад, при вживанні лікарських препаратів, що порушують рівновагу мікробної флори (в першу чергу це стосується антибіотиків).
Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватися кількох правил:
Якщо ви все ж вирішили викупатися в незнайомій або забрудненій водоймі пам’ятайте що, через забруднену воду можуть передаватись гельмінтні захворювання, бувають випадки розвитку гепатиту А, який можна уникнути, якщо випадково не ковтати воду, але це дуже складно, особливо якщо у воді діти.
Бережіть себе та своє здоров’я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!
Завідувач мікробіологічної
лабораторії, лікар-бактеріолог Богородчанського
відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Лілія ЛАПКО