Меню

Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я»

Профілактика педикульозу

Педикульоз (від латинського Pediculus – воша) – вошивість. Воші людини (платтяні, головні, лобкові) – специфічні паразити, які проводять все життя на людині, живляться тільки її кров’ю.

Платтяні і головні воші є переносниками збудників висипного і зворотного тифів.

Лобкова воша практично не має епідеміологічного значення, але так само, як і платтяні та головні воші, спричиняє людині неспокій, викликаючи свербіж. При сильних розчухуваннях можливі різні гнійничкові захворювання шкіри.

Педикульоз може з'явитись як через поганий санітарно – гігієнічний стан в родині чи колективі так  і серед людей, які дбають про гігієну.

Головна воша зазвичай живе у волоссі голови, але при великій кількості може зустрічатися як на тілі людини, так і на білизні, одязі та верхньому одязі.   Лобкова воша живе у волоссі на лобку, бровах та інших волосистих частинах тіла, міцно тримаючись на шкірі, у зв’язку з чим малорухома. Без господаря може жити не більше 12 годин.

З метою попередження виникнення вошей та їх розповсюдження в сім’ї і колективі проводять гігієнічні заходи, які включають :

-користуватися тільки своїм особистим гребінцем;

-носити тільки свій одяг;

-в басейні купатися тільки в шапочці;

-регулярне миття тіла не рідше 1 разу в 7-10 днів;

-зміну натільної і постільної білизни в ці ж терміни або по мірі забруднення з наступним пранням;

-регулярну стрижку і щоденне розчісування волосся голови;

-систематичну чистку верхнього одягу, одягу, постільної білизни і охайне їх зберігання;

-регулярне прибирання приміщень, утримання в чистоті предметів оточення.

При виявленні вошей на будь-якій стадії розвитку (яйця, личинки, дорослої особини) необхідно негайно  звернутися в медичний заклад (або до медичного працівника).

Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби і  направлені на одночасне знищення вошей безпосередньо як на тілі людини, так і на її білизні, одязі та інших речах і предметах. При головному і лобковому педикульозі проводять обробку волосся голови і волосистих частин тіла інсектицидами (педикулоцидами) з подальшим миттям оброблених місць гарячою водою з використанням будь-якого миючого засобу. Механічний метод звільнення від вошей та їх яєць проводиться шляхом вичісування густим гребенем, обстригання або гоління. Волосся збирається на папір і спалюється.

Перед вичісуванням волосся промивається теплим 5-10% розчином столового оцту, голова зав’язується хусткою або рушником на 30-60 хвилин. Після цього полегшується процес вичісування яєць вошей.

При хімічному методі боротьби використовуються аптечні протипедикульозні засоби.

Воші на білизні, одязі, інших речах ліквідують негайно по мірі виявлення особин. Завошивлену білизну кип’ятять в 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин, потім прасують праскою з обидвох сторін, особливо звертають увагу на шви, складки, пояси.

Педикульоз добре піддається лікуванню, а невідкладні заходи значно знижують неприємні наслідки та попереджають подальше поширення.

 

Лікар-епідеміолог

Світлана  ГАВРИЛКО

 

Профілактика педикульозу

 

 

 

 

phone-handsetmagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram