Про вакцинацію слід говорити не тільки в Тиждень імунізації, який відзначався в останній тиждень квітня. Ця тема особливо турбує медиків, які знають фактичний стан справ в окремих населених пунктах по територіальних громадах. Вже не перший рік село Пороги має «першість» по кількості відмов батьків від щеплень.
На початку квітня проведено уточнення даних щодо кількості дітей (1-6 років), вакцинованих проти поліомієліту. За даними Порогівської АЗПСМ, через відмову батьків не мають жодного щеплення проти поліомієліту у цій віковій групі 83 дитини із 294 (28,2%). Також, враховуючи велику ймовірність спалаху кору в Україні, кожним закладом охорони здоров’я було проведено оцінку стану охоплення щепленнями проти кору, паротиту, краснухи дітей 2-17 років. На жаль, і тут відмов батьків від щеплень дуже багато: 284 дітей із 1013 дітей не вакциновані. Все це свідчить про високий ризик поширення інфекційних захворювань, виникнення спалахів вакцинокерованих інфекцій.
04 травня ми відвідали Порогівську АЗПСМ, побачили, як покращилась матеріально-технічна база амбулаторії, як працює пункт щеплень. Заплановано облаштування окремого входу для прийому пацієнтів з респіраторними симптомами. Заклад забезпечений холодильним обладнанням, дотримуються вимоги інфекційного контролю при виконанні щеплень, медичні послуги надають кваліфіковані медпрацівники.
Завідувач АЗПСМ Кучинська І.М. розповіла про труднощі у роботі з батьками, які є «затятими» відмовниками; з її слів, є сім’ї, де по 3 дітей не вакциновані.
Ми спільно обговорили цю ситуацію, шукаючи шляхів вирішення. Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія Глушко запропонувала використати ті принципи комунікації з батьками, які надали Україні ВООЗ, ЮНІСЕФ. Також варто поширювати серед медиків, батьків інформацію про те, що з 24 квітня можна багато дізнатися про імунопрофілактику, задати питання експертам на Національному порталі з імунізації за посиланням http://vaccine.org.ua.
Всі разом прийшли до висновку, що варто організувати зустрічі з батьками, або батьківські збори у ліцеї, де запросити сімейних лікарів, імунолога, епідеміолога та донести до батьків необхідну інформацію, переконати у користі вакцинації, вислухати позиції батьків.
Захистити дітей вакцинацією – обов’язок батьків.
Завідувач відділення епіднагляду та
профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Надія ГЛУШКО