Санепідблагополуччя громади тісно пов’язано з якістю питної води, що споживає населення та організовані колективи навчально-виховних, дошкільних закладів та закладів охорони здоров’я.
Особливо важливо тепер, в час війни, забезпечити якісною питною водою об’єкти підвищеного епідризику: лікувально-профілактичні заклади, навчально-виховні та дошкільні заклади (в т.ч. де проживають ВПО), об’єкти громадського харчування та торгівлі.
Тому спеціалісти Богородчанського відділу проводять постійний моніторинг якості питної води як централізованого так децентралізованого водопостачання.
Протягом 2021 року лабораторіями відділу досліджено 26 проб води централізованого водопроводу на санітарно-хімічні дослідження та 38 проб на мікробіологічні дослідження - нестандартних проб не реєструвалось. Позитивні знахідки по централізованому водопроводу КП «Богородчани ВУВКГ» реєструвалися в 2020р. – 1 проба (підтоплення водозабору під час повені), 2019р - 8 позитивних проб (пов’язано з проведенням ремонтних робіт водопровідних мереж, частими відключеннями подачі води).
Про погіршення якості питної води централізованого водопроводу та застереження щодо заборони вживання води було доведено до відома населення громади та селищного голову.
Подальші відібрані проби води (в тому числі і протягом І кварталу 2022р.) відповідали вимогам держстандарту.
Значно гірша якість води локальних водопроводів навчально-виховних та лікувально-профілактичних закладів громади.
Головна причина забруднення води - використання поверхневих джерел водопостачання, якість води з яких залежить від кліматичних умов (погіршується після дощів), застій води в мережах, недостатня увага керівництва НВЗ до утримання джерел водопостачання відповідно вимог ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», які зобов’язують керівників навчально-виховних закладів проводити один раз на рік очистки та санацію вододжерел, оформляти санітарні паспорти на споруди нецентралізованого питного водопостачання.
Так, з 46 проб питної води, відібраних в 2021р. на мікробологічні показники в навчально-виховних закладах громади - в 11 НВЗ виявлено нестандартні проби, що становить 24%: школи сіл Глибівка, Глибоке, Горохолино, Жураки, Забережжя, Іваниківка, Похівка, Саджава та ЗДО сіл Горохолина, Підгір’я, Іваниківка.
Протягом І кварталу 2022р. позитивні знахідки за мікробіологічними показниками реєструвалися в гімназії с. Забережжя (1 проба).
Використання води, що не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4–171–10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» становить небезпеку в плані виникнення інфекційних захворювань та харчових отруєнь в організованих колективах.
Тому, для забезпечення дітей у школах та садочках якісною питною водою керівникам закладів варто подбати про бактерицидні лампи для знезараження води.
Час від часу реєструються нестандартні проби води і в громадських криницях та каптажах.Тому хочемо нагадати, що ці вододжерела теж повинні чиститися один раз на рік та утримуватися в належному санітарному стані з оформленням санітарних паспортів (додатки № 6,7,11 ДСанПіН 2.2.4–171–10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»).
Адже у воєнний час не виключені різного роду диверсії, що можуть вивести з робочого стану централізовані водопроводи, тому громадські криниці та каптажі можуть стратегічними в плані забезпечення населення питною водою.
Принагідно хочу повідомити, що спеціалісти відділу з 24.02.2022р. на виконання наказу МОЗ проводять щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню. Перевищень мікробіологічних та санітарно-хімічних показників не зафіксовано. Вода відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»
Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР