Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда в Карпатах» започаткований 5 років тому у Гуті, що тоді належала до Богородчанського району. Його започаткували вихідці з цього чудового краю сім’я Яремчуків, їхня Громадська організація «Єдність нації» та польське Товариство ім.Андрея Потоцького. Чотири роки поспіль колективи з інших країн Європи приїжджали на Різдво до нас. Цього року фестиваль є ювілейним, але події, які тривожать не тільки Україну, а й світ, стали причиною того, що вперше за 5 років фестиваль проводився не на українській землі. Організатори запросили представників місцевого самоврядування, як господарів, адже село Гута належить тепер до Солотвинської громади та творчі колективи Прикарпаття.
Україну представляли: Солотвинський фольклорний колектив «Бойківські кралі», гурт «Бистриця» з села Гута, Богородчанський народний аматорський ансамбль «Вишиванка» та народний фольклорний ансамбль «Тайстра» з Коломиї. Програма фестивалю була насичена, адже в перший день наші колективи мали можливість нести радість народження Христа на свято Степана у польських храмах: парафіяльній церкві ПВТ, Замойському соборі 1711 року та костелі отців-францисканців. У цей день ми плакали, плакали і ще раз плакали, бо відчули, що польська нація разом з українцями. У кожному храмі священники говорили про складні часи в Україні, про воїнів, які мужньо відстоюють свої землі і про те, що ми вистоїмо, бо вміємо берегти свою культуру і традиції, вони готові надавати посилену допомогу Україні та українцям. Отці – францисканці у вівторок зранку відправляли мессу за наших воїнів.
Другий день нас гостинно зустріло інше місто Криниця-Здруй Малопольського воєводства, тут відбувся ще один фестивальний день, на якому гучно звучала українська коляда. Ґазда садиби, де колективи вечеряли, розповідав, що поляки солідарні з Україною, що він сам побував в жовтні у Миколаївській та Запорізькій областях, він бачив той жах, який москалі творять у нас, сказав, що поляки будуть підтримувати українців до Перемоги, бо інакше бути не може. Колядники ж виконували українські коляди, віншували на українській і польській мовах і мова кордонів не заважала, ми розуміли їх, а вони розуміли нас. Коли Ксенія Данилюк розказувала авторський вірш про мужність українського війська, про воїнів, які відзначають Різдво в окопах, плакали всі, а колядку «Сумний святий вечір» підхопила вся площа.
В рамках фестивалю делегація Солотвинської громади уклала домовленість про співпрацю з представниками місцевого самоврядування у місті Замосць Люблінського воєводства . Три дні у мирній, спокійній і вільній країні з тривогою у душі, думками з рідними, з повітряними тривогами у телефонах, з новинами з поля бою ще раз довели, що дружні країни треба відвідувати, вивчати та переймати досвід, боротися і берегти своє, бо кращої землі, аніж рідна Україна у світі немає.
Висловлюємо щиру подяку організаторам та юнакам, які супроводжували колективи у Польщі, Святославу та Арсену Яремчукам, власне вони анонсували на кожному виступі, що Різдво в Україні сумне, але з народженням Дитятка ще більшою стає надія у нашу Перемогу. Христос ся рождає!!! Славімо Його!!!