Меню

Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я

5 МІФІВ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ЩЕПЛЕННЯ ВІД НЬОГО

Деяким людям може видаватись, що туберкульоз — це хвороба минулого. Проте це не так. Попри стрімкий розвиток медицини та відкриття антибіотиків, туберкульоз і досі є причиною 2 мільйонів смертей у світі щороку.

Окрім лікування, проти туберкульозу є вакцина, назва якої багатьом відома — це БЦЖ. Про неї, як і про саму хворобу, існує багато міфів, яким легко повірити.

Міф 1. Вакцина БЦЖ не захищає проти туберкульозу, тому не варто нею і щепитись.

Нагадаємо, що навіть найефективніші вакцини не гарантують абсолютного захисту. Наприклад, одна вакцина проти кору надає 93% захист від хвороби. Проте навіть якщо вакцинована людина й захворіє, щеплення захищає від смерті та важких проявів хвороби. Провести тиждень вдома з нежиттю або місяць у реанімації — таки відчутна різниця.

Вакцина БЦЖ передусім захищає від смертельних форм туберкульозу — наприклад, такого важкого ускладнення як туберкульозний менінгіт, на який найчастіше страждають діти. Проте казати, що щеплення не рятує від інфікування — неправильно. Щеплення захищає від інфікування мікобактерією в 19-27 % випадків. Ефективність від важких форм туберкульозу серед дітей сягає 60-80%. Але вакцина дійсно не надає захист від хвороби на все життя.

Міф 2. В усіх розвинених країнах не щеплюють БЦЖ, отож і в Україні не потрібно.

Дійсно, далеко не в усіх країнах щеплення проти туберкульозу входить до переліку обов’язкових. Але це лише в тих державах, де рівень захворюваності на туберкульоз дуже низький. Наприклад, у Великій Британії немає БЦЖ у календарі щеплень, проте це щеплення можуть радити дітям з групи ризику.

Україна є регіоном, де все ще багато людей хворіє на туберкульоз. За даними Центру громадського здоров’я України, у 2022 році було зареєстровано 18 510 випадків захворювання на туберкульоз (включно з рецидивами). Це 45,1 випадків на 100 000 населення, що на 2,5% більше показника 2021 року. Отож, нашій країні все ще потрібно щепити дітей від туберкульозу.

Міф 3. Щеплення проти туберкульозу спричиняє туберкульоз.

Це абсолютно неправда. Вакцина містить у собі ослаблену форму бактерії і не може спричинити хворобу.

Серед можливих побічних ефектів:

  • → підвищення температури; → головний біль;
  • → збільшення лімфовузлів під пахвами тої руки, куди вводили вакцину;
  • → біль, припухлість та виділення в місці ін’єкції.

У дуже рідкісних випадках може з’явитися таке серйозне ускладнення як дисемінована БЦЖ-інфекція. Це фіксували в 1 випадку на 10 000 вакцинованих і ускладнення було пов’язане з порушеннями імунітету в дітей, зокрема ВІЛ, важкими комбінованими імунодефіцитами, хронічним гранулематозом.

Міф 4. Туберкульоз дуже заразний.

Звичайно, туберкульоз — це інфекційне й дуже небезпечне захворювання. Але міфи про те, що можна заразитись від людини з туберкульозом, яка пройшла повз вас, — дуже небезпечні. Насамперед це стигматизує людей, хворих на туберкульоз, створює ілюзію того, що лише закривши їх у диспансерах на багато місяців інші будуть у безпеці. Щоб заразитись від когось, треба бути в тривалому й доволі тісному контакті з хворим на туберкульоз легень, який кашляє і не отримує лікування.

Міф 5. Реакція Манту це щеплення проти туберкульозу.

Ні. Проба Манту — це тест, який допомагає виявити туберкульозну інфекцію. Він НЕ захищає вас від інфікування. І так! Її можна мочити!

Богородчанський відділ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

 

 

phone-handsetmagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram