Меню

Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я

Нагадуємо про загрозу ботулізму!

В Україні реєструється випадки ботулізму. До прикладу, від початку тижня в різних областях України – Волинській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Херсонській та Київській – госпіталізовано шестеро людей з попереднім діагнозом «ботулізм». Серед причин, що викликали захворювання, спеціалісти центрів контролю та профілактики хвороб називають вживання смаженої та в'яленої річкової риби власного приготування чи невідомого виробництва, домашніх консервів. 

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких міститься ботулотоксин.  Ботулотоксин в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах - протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі.

Потрапляючи в шлунково-кишковий  тракт, ботулотоксин всмоктується в кров  і розноситься  по організму, вражаючи відділи нервової системи. Внутрішніми ферментами токсин не руйнується.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 8-24 години після споживання зараженої їжі або значно пізніше (4 доби і більше).  Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів).

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загально-токсичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнта турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м'язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає на 2-3-й день хвороби. При виникненні будь-яких із цих симптомів не зволікайте, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою.   Госпіталізація  обов’язкова  незалежно від тяжкості хвороби.  До приїзду лікаря потрібно промити хворому шлунок, щоб токсин не всмоктався в кров.

Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків - це введення ботулінічного антитоксину.

 

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                               Орест ГЛУШКО

 

 

phone-handsetmagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram